
/ 6.39"
Centric has announced its latest S1 smartphone. This device was announced in 27 February, 2019, and the release date of the device is 28 February, 2019. Dimensions is 74.1 x 158.7 x 8.6 mm with - weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like black red.
DisplayCentric S1 comes with 6.39 in (inches) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 1080 x 2340 pixels.
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD Up to 128GB, and 256MB RAM.
PriceCentric S1 smartphone has a listing price starting from $209.99
The latest device is powered by Mediatek Helio P70 which runs on Android 9.0 Pie OS. The device has powerful CPU like Octa-core, Quad-core 2.1 GHz Cortex-A73, Quad-core 1.95 GHz Cortex-A53, with GPU Mali-G72 MP4 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Dual 16 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash, while the secondary camera is 8 Megapixels f/2.0 30fps for selfie pictures. The S1 camera features are LED dual-tone flash, HDR and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Centric S1 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot with 4.2, A2DP, LE and A-GPS for best navigation. S1 comes with microUSB 2.0, USB USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint.
BatteryThe S1 is equipped with the biggest Non-removable Li-Po 3800 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 Pie |
| Dimensions | 74.1 x 158.7 x 8.6 mm |
| Thicknesss | 8.6 mm |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | black red |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 6.39 in (inches) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | 2.5D curved glass screen |
| Software | |
| Chipset | Mediatek Helio P70 |
| Processor | Octa-core, Quad-core 2.1 GHz Cortex-A73, Quad-core 1.95 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G72 MP4 |
| Launch | |
| Announced | 27 February, 2019 |
| Release date | 28 February, 2019 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD Up to 128GB |
| Specs | 8GB Memory, 256MB RAM |
| Camera | |
| Back | Dual 16 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash |
| Popular Features | LED dual-tone flash, HDR |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 8 Megapixels f/2.0 30fps. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0, USB for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $209.99 |
© 2026 All Rights Reserved.