Centric has announced its latest L3 smartphone. This device was announced in 08 January, 2018, and the release date of the device is 09 January, 2018. Dimensions is 141 x 70.5 x 8.6 mm with 165 g (5.82 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Gray, Black.
DisplayCentric L3 comes with 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 16GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 128GB, and 2GB RAM.
PriceCentric L3 smartphone has a listing price starting from $99.99
The latest device is powered by MediaTek MT6737 which runs on Android 7.0 (Nougat) OS. The device has powerful CPU like Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53, with GPU Mali-T720 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 13 Megapixels, Single-LED Flash, while the secondary camera is 5 Megapixels for selfie pictures. The L3 camera features are Geo-tagging, touch focus, face detection and video quality of the phone is 720p@30fps
ConnectivityThe Centric L3 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot with 4.0, A2DP and A-GPS for best navigation. L3 comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Accelerometer, proximity, compass.
BatteryThe L3 is equipped with the biggest Removable Li-Ion 3050 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions | 141 x 70.5 x 8.6 mm |
| Thicknesss | 8.6 mm |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Gray, Black |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Curved Glass Screen |
| Software | |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Launch | |
| Announced | 08 January, 2018 |
| Release date | 09 January, 2018 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 128GB |
| Specs | 16GB Memory, 2GB RAM |
| Camera | |
| Back | 13 Megapixels, Single-LED Flash |
| Popular Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video Quality | 720p@30fps |
| Front | 5 Megapixels. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Battery | Removable Li-Ion 3050 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / WCDMA / HSPA / LTE / 2G / 3G / 4G |
| Price | Approximately $99.99 |
© 2026 All Rights Reserved.