
/ 4.0"
Tecno has announced its latest S1 smartphone . This device was announced in 05 September, 2017, and the release date of the device is 10 September, 2017. Dimensions is - with 157.8 g (5.57 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Blue, Black and White.
DisplayTecno S1 comes with 4.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 32 GB, and 256MB RAM.
PriceTecno S1 smartphone has a listing price starting from $49.99
The latest device is powered by MediaTek which runs on Android 6.0 Marshmallow OS. The device has powerful CPU like Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53Quad-Core 1.3GHz Cortex-A53, with GPU Mali is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 2 Megapixels, while the secondary camera is No for selfie pictures. The S1 camera features are Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama and video quality of the phone is 720p@30fps
ConnectivityThe Tecno S1 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot with 4.0, A2DP and A-GPS for best navigation. S1 comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Accelerometer, proximity.
BatteryThe S1 is equipped with the biggest Non-removable Li-Ion 1500 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions | - |
| Thicknesss | - |
| Weight | 157.8 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Blue, Black and White |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 4.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | - |
| Software | |
| Chipset | MediaTek |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53Quad-Core 1.3GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali |
| Launch | |
| Announced | 05 September, 2017 |
| Release date | 10 September, 2017 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Specs | 8GB Memory, 256MB RAM |
| Camera | |
| Back | 2 Megapixels |
| Popular Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video Quality | 720p@30fps |
| Front | No. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Price | Approximately $49.99 |
© 2026 All Rights Reserved.