
/ 6.21"
Centric has announced its latest G5 smartphone. This device was announced in 27 February, 2019, and the release date of the device is 28 February, 2019. Dimensions is 71.8 x 155.4 x 8.1 mm with - weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like black blue.
DisplayCentric G5 comes with 6.21 in (inches) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 720 x 1520 pixels.
MemoryThe built-in memory is NO you can increase your device memory using Micro SD card microSD Up to 128GB, and Without RAM.
PriceCentric G5 smartphone has a listing price starting from $219.99
The latest device is powered by Mediatek Helio P22 which runs on Android 9.0 Pie OS. The device has powerful CPU like Octa-core Cortex-A53, with GPU PowerVR GE8320, 650 MHz is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Dual 13 Megapixels + 2 Megapixels Autofocus, LED flash, while the secondary camera is 8 Megapixels f/2.0 30fps for selfie pictures. The G5 camera features are LED dual-tone flash, HDR and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Centric G5 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot with 4.2, A2DP, LE and A-GPS for best navigation. G5 comes with microUSB 2.0, USB USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Proximity Light Accelerometer Fingerprint.
BatteryThe G5 is equipped with the biggest Non-removable Li-Po 4050 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 Pie |
| Dimensions | 71.8 x 155.4 x 8.1 mm |
| Thicknesss | 8.1 mm |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | black blue |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 6.21 in (inches) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Protection | 2.5D curved glass screen |
| Software | |
| Chipset | Mediatek Helio P22 |
| Processor | Octa-core Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320, 650 MHz |
| Launch | |
| Announced | 27 February, 2019 |
| Release date | 28 February, 2019 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD Up to 128GB |
| Specs | NO Memory, Without RAM |
| Camera | |
| Back | Dual 13 Megapixels + 2 Megapixels Autofocus, LED flash |
| Popular Features | LED dual-tone flash, HDR |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 8 Megapixels f/2.0 30fps. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0, USB for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $219.99 |
© 2026 All Rights Reserved.