
/ 5.5"
InFocus has announced its latest S1 smartphone. This device was announced in 27 May, 2016, and the release date of the device is 09 June, 2016. Dimensions is 153.5 x 76.1 x 7.9 mm with 152 g (5.36 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Amber gold.
DisplayInFocus S1 comes with 5.5 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) with IPS capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 1080 x 1920 Pixels, 16:8 ratio (~565 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 128GB, and 256MB RAM.
PriceInFocus S1 smartphone has a listing price starting from $169.99
The latest device is powered by MediaTek Helio P10 MT6755 which runs on Android 6.0 Marshmallow OS. The device has powerful CPU like Octa-Core 1.8 GHz Cortex-A53, with GPU Mali-T720 MP2 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 13 Megapixels, Dual-LED Flash, while the secondary camera is 5 Megapixels for selfie pictures. The S1 camera features are Geo-tagging, detection, HDR, panorama and video quality of the phone is 720p@30fps
ConnectivityThe InFocus S1 has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot with 4.0, A2DP, LE and A-GPS, GLONASS for best navigation. S1 comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Proximity, Light, Accelerometer.
BatteryThe S1 is equipped with the biggest Non-removable Li-Po 2900 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions | 153.5 x 76.1 x 7.9 mm |
| Thicknesss | 7.9 mm |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Amber gold |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 5.5 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 Pixels, 16:8 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | - |
| Software | |
| Chipset | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor | Octa-Core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| Launch | |
| Announced | 27 May, 2016 |
| Release date | 09 June, 2016 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 128GB |
| Specs | 8GB Memory, 256MB RAM |
| Camera | |
| Back | 13 Megapixels, Dual-LED Flash |
| Popular Features | Geo-tagging, detection, HDR, panorama |
| Video Quality | 720p@30fps |
| Front | 5 Megapixels. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE including A-GPS, GLONASS for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 2900 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 2G / 3G / 4G |
| Price | Approximately $169.99 |
© 2026 All Rights Reserved.