Cubot has announced its latest KingKong ES smartphone. This device was announced in 2024, August 20, and the release date of the device is 2024, August. Dimensions is 172.6 x 81.2 x 12.8 mm (6.80 x 3.20 x 0.50 in) with 268 g (9.45 oz) weight, the latest device consists on Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by). The smartphone comes with several colors like Black/Orange.
DisplayCubot KingKong ES comes with 6.56 inches, 103.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) with IPS LCD, 90Hz and resolution of the device is 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 128GB you can increase your device memory using Micro SD card microSDXC (uses shared SIM slot), and 6GB RAM.
PriceCubot KingKong ES smartphone has a listing price starting from $89
The latest device is powered by Unisoc T606 (12 nm) which runs on Android 14 OS. The device has powerful CPU like Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55), with GPU Mali-G57 MP1 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 48 MP, (wide), PDAF, while the secondary camera is 16 MP for selfie pictures. The KingKong ES camera features are LED flash and video quality of the phone is Yes
ConnectivityThe Cubot KingKong ES has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band with 5.0, A2DP, LE and GPS, GALILEO, GLONASS, BDS for best navigation. KingKong ES comes with USB Type-C USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Accelerometer, proximity, compass.
BatteryThe KingKong ES is equipped with the biggest 5100 mAh, non-removable.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 14 |
| Dimensions | 172.6 x 81.2 x 12.8 mm (6.80 x 3.20 x 0.50 in) |
| Thicknesss | 12.8 mm |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Black/Orange |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | - |
| Software | |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Launch | |
| Announced | 2024, August 20 |
| Release date | 2024, August |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | NO |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Specs | 128GB Memory, 6GB RAM |
| Camera | |
| Back | 48 MP, (wide), PDAF |
| Popular Features | LED flash |
| Video Quality | Yes |
| Front | 16 MP. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE including GPS, GALILEO, GLONASS, BDS for best nevigation and USB Type-C for communication |
| Radio | No |
| 3.5mm jack | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Battery | 5100 mAh, non-removable |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $89 |
© 2026 All Rights Reserved.