
/ 5.99"
Gome has announced its latest U7 smartphone . This device was announced in 31 July, 2018, and the release date of the device is 02 August, 2018. Dimensions is 161.5 x 75.2 x 7.5 mm with 164 g (5.78 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Black, Blue.
DisplayGome U7 comes with 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth.
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 256 GB, and 512MB RAM.
PriceGome U7 smartphone has a listing price starting from $249.99
The latest device is powered by MediaTek Helio P25 MT6757CD, 64-bit which runs on Color OS 2.0 (Android) OS. The device has powerful CPU like Octa-Core 4 x 2.5GHz ARM-A53 + 4 x 1.6GHz ARM-A53 , with GPU Mali-T880 MP2, 900MHz, 2 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 13 Megapixels (f/1.9, 28mm), AF, LED flash, while the secondary camera is 13 Megapixels for selfie pictures. The U7 camera features are Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Gome U7 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot with 4.0, A2DP and A-GPS for best navigation. U7 comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, E-Compass, Fingerprint Scanner.
BatteryThe U7 is equipped with the biggest Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Color OS 2.0 (Android) |
| Dimensions | 161.5 x 75.2 x 7.5 mm |
| Thicknesss | 7.5 mm |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Black, Blue |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Software | |
| Chipset | MediaTek Helio P25 MT6757CD, 64-bit |
| Processor | Octa-Core 4 x 2.5GHz ARM-A53 + 4 x 1.6GHz ARM-A53 |
| GPU | Mali-T880 MP2, 900MHz, 2 |
| Launch | |
| Announced | 31 July, 2018 |
| Release date | 02 August, 2018 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Specs | 8GB Memory, 512MB RAM |
| Camera | |
| Back | 13 Megapixels (f/1.9, 28mm), AF, LED flash |
| Popular Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 13 Megapixels. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, E-Compass, Fingerprint Scanner |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $249.99 |
© 2026 All Rights Reserved.