Gome has announced its latest C7 Note 32GB smartphone. This device was announced in 10 March, 2019, and the release date of the device is 30 March 2019. Dimensions is 8.6 mm with 157 g (5.54 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Various .
DisplayGome C7 Note 32GB comes with 5.99 inches (15.21 cm) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 32GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 64 GB, and 3GB RAM.
PriceGome C7 Note 32GB smartphone has a listing price starting from $169.99
The latest device is powered by - which runs on Android 8.1 Oreo OS. The device has powerful CPU like Octa core, 2 GHz, Cortex A53, with GPU Mali-G72 MP3 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Dual 13 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash, while the secondary camera is 5 Megapixels f/2.0 30fps for selfie pictures. The C7 Note 32GB camera features are LED flash, HDR, panorama and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Gome C7 Note 32GB has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot with 4.2, A2DP, LE and A-GPS, GLONASS, BDS for best navigation. C7 Note 32GB comes with 2.0, Type-C 1.0 reversible connector USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer.
BatteryThe C7 Note 32GB is equipped with the biggest Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions | 8.6 mm |
| Thicknesss | 8.6 mm |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Various |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 5.99 inches (15.21 cm) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | - |
| Software | |
| Chipset | - |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Launch | |
| Announced | 10 March, 2019 |
| Release date | 30 March 2019 |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Specs | 32GB Memory, 3GB RAM |
| Camera | |
| Back | Dual 13 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash |
| Popular Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 5 Megapixels f/2.0 30fps. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE including A-GPS, GLONASS, BDS for best nevigation and 2.0, Type-C 1.0 reversible connector for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $169.99 |
© 2026 All Rights Reserved.