
/ 6.0"
Elephone has announced its latest P11 smartphone . This device was announced in 05 July, 2018, and the release date of the device is 07 July, 2018. Dimensions is - with - weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Black.
DisplayElephone P11 comes with 6.0 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth.
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 256 GB, and 2GB RAM.
PriceElephone P11 smartphone has a listing price starting from $249.99
The latest device is powered by MediaTek Helio X25 MT6797T deca-core, 64-bit Processor which runs on Android 8.0 (Oreo) OS. The device has powerful CPU like Deca-Core ( 2 x 2.5GHz Cortex-A72 + 4 x 2.0GHz Cortex-A53 + 4 x 1.55GHz Cortex-A53), with GPU Mali-T880 MP4, 850MHz is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 16 Megapixels (f/1.9, 28mm), AF, LED flash, while the secondary camera is 8 Megapixels for selfie pictures. The P11 camera features are Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Elephone P11 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot with 4.1 A2DP, LE and A-GPS for best navigation. P11 comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Fingerprint Scanner, Proximity Sensor, Light Sensor, E-Compass, Accelerometer.
BatteryThe P11 is equipped with the biggest Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions | - |
| Thicknesss | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Black |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 6.0 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Protection | Yes |
| Software | |
| Chipset | MediaTek Helio X25 MT6797T deca-core, 64-bit Processor |
| Processor | Deca-Core ( 2 x 2.5GHz Cortex-A72 + 4 x 2.0GHz Cortex-A53 + 4 x 1.55GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4, 850MHz |
| Launch | |
| Announced | 05 July, 2018 |
| Release date | 07 July, 2018 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Specs | 8GB Memory, 2GB RAM |
| Camera | |
| Back | 16 Megapixels (f/1.9, 28mm), AF, LED flash |
| Popular Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 8 Megapixels. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1 A2DP, LE including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Fingerprint Scanner, Proximity Sensor, Light Sensor, E-Compass, Accelerometer |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / WCDMA / FDD-LTE, TDD-LTE |
| Price | Approximately $249.99 |
© 2026 All Rights Reserved.