
/ 6.59"
Elephone has announced its latest U3 smartphone. This device was announced in 16 April, 2019, and the release date of the device is 10 May, 2019. Dimensions is - with - weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Black, Blue.
DisplayElephone U3 comes with 6.59 inches (16.74 cm) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 1080 x 2340 Pixels, 24 bit color depth.
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card Without memory Card, and 1GB RAM.
PriceElephone U3 smartphone has a listing price starting from $259.99
The latest device is powered by MediaTek Helio P70 which runs on Android 9.0 Pie OS. The device has powerful CPU like Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53, with GPU Mali-G72 MP3 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Dual 48 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash, while the secondary camera is 16 Megapixels f/2.0 30fps for selfie pictures. The U3 camera features are LED dual-tone flash, HDR and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe Elephone U3 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot with 4.2, A2DP, LE and A-GPS, GLONASS, BDS for best navigation. U3 comes with 2.0, Type-C 1.0 reversible connector USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Barometer, Fingerprint.
BatteryThe U3 is equipped with the biggest Non-removable Li-Po 3400 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 Pie |
| Dimensions | - |
| Thicknesss | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Black, Blue |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Resolution | 1080 x 2340 Pixels, 24 bit color depth |
| Protection | Scratch Resistant |
| Software | |
| Chipset | MediaTek Helio P70 |
| Processor | Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Launch | |
| Announced | 16 April, 2019 |
| Release date | 10 May, 2019 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | Without memory Card |
| Specs | 8GB Memory, 1GB RAM |
| Camera | |
| Back | Dual 48 Megapixels + 5 Megapixels Autofocus, LED flash |
| Popular Features | LED dual-tone flash, HDR |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 16 Megapixels f/2.0 30fps. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE including A-GPS, GLONASS, BDS for best nevigation and 2.0, Type-C 1.0 reversible connector for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Barometer, Fingerprint |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / W-CDMA / LTE, TDD-LTE |
| Price | Approximately $259.99 |
© 2026 All Rights Reserved.