Sparx has announced its latest Neo 7 Pro smartphone. This device was announced in February 8, 2023, and the release date of the device is February 8, 2023. Dimensions is 164.6 x 75.8 x 9.2 mm with - weight, the latest device consists on Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by). The smartphone comes with several colors like Various.
DisplaySparx Neo 7 Pro comes with 6.5 Inches with IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch and resolution of the device is 720 x 1600 Pixels (~285 PPI).
MemoryThe built-in memory is 64GB you can increase your device memory using Micro SD card up to 256GB, and 4GB RAM.
PriceSparx Neo 7 Pro smartphone has a listing price starting from $84.99
The latest device is powered by MediaTek Helio G25 which runs on Android 12 OS. The device has powerful CPU like 2.0 Ghz Octa Core, with GPU PowerVR GE8322 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Triple 13 MP + CIF + CIF, while the secondary camera is 5 MP for selfie pictures. The Neo 7 Pro camera features are LED Flash Ge-tagging, Phase detection, Panorama, HDR, Video and video quality of the phone is 720p@480fps
ConnectivityThe Sparx Neo 7 Pro has Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot with 5.0 with A2DP, LE and A-GPS support for best navigation. Neo 7 Pro comes with microUSB 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as FingerPrint, G Sensor, Light Sensor, Proximity.
BatteryThe Neo 7 Pro is equipped with the biggest (Li-Po Non removable), 5000 mAh.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 12 |
| Dimensions | 164.6 x 75.8 x 9.2 mm |
| Thicknesss | 9.2 mm |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Various |
| Models | - |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (~285 PPI) |
| Protection | - |
| Software | |
| Chipset | MediaTek Helio G25 |
| Processor | 2.0 Ghz Octa Core |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Launch | |
| Announced | February 8, 2023 |
| Release date | February 8, 2023 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Memory | |
| Card slot | up to 256GB |
| Specs | 64GB Memory, 4GB RAM |
| Camera | |
| Back | Triple 13 MP + CIF + CIF |
| Popular Features | LED Flash Ge-tagging, Phase detection, Panorama, HDR, Video |
| Video Quality | 720p@480fps |
| Front | 5 MP. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0 with A2DP, LE including A-GPS support for best nevigation and microUSB 2.0 for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | Yes |
| Sensors | FingerPrint, G Sensor, Light Sensor, Proximity |
| Battery | |
| Battery | (Li-Po Non removable), 5000 mAh |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $84.99 |
© 2026 All Rights Reserved.