
/ 6.5"
Realme has announced its latest X2 Pro smartphone. This device was announced in 2019 September, and the release date of the device is 19 September 2019. Dimensions is 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) with 199 g (7.02 oz) weight, the latest device consists on DUAL SIM. The smartphone comes with several colors like Lunar White, Neptune Blue, Red Master Edition, Gray Master Edition.
DisplayRealme X2 Pro comes with 6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) with Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 64GB you can increase your device memory using Micro SD card No, and 6GB RAM.
PriceRealme X2 Pro smartphone has a listing price starting from $559.99
The latest device is powered by Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) which runs on Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6.1 OS. The device has powerful CPU like Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485), with GPU Adreno 640 (700 MHz) is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 64 Megapixel, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 13 Megapixel, f/2.5, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 Megapixel f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm, PDAF 2 Megapixel, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor, while the secondary camera is 32 Megapixel, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm for selfie pictures. The X2 Pro camera features are LED flash, HDR, panorama and video quality of the phone is 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS
ConnectivityThe Realme X2 Pro has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot with 5.0, A2DP, LE and Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO for best navigation. X2 Pro comes with 2.0, Type-C 1.0 reversible connector USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
BatteryThe X2 Pro is equipped with the biggest Non-removable Li-Po 4000 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0; ColorOS 6.1 |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Thicknesss | 8.7 mm |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | DUAL SIM |
| Colors | Lunar White, Neptune Blue, Red Master Edition, Gray Master Edition |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Software | |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| Launch | |
| Announced | 2019 September |
| Release date | 19 September 2019 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| GPRS | - |
| EDGE | - |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Specs | 64GB Memory, 6GB RAM |
| Camera | |
| Back | 64 Megapixel, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 13 Megapixel, f/2.5, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 Megapixel f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm, PDAF 2 Megapixel, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor |
| Popular Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Quality | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 32 Megapixel, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE including Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO for best nevigation and 2.0, Type-C 1.0 reversible connector for communication |
| Radio | FM radio, |
| 3.5mm jack | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Price | Approximately $559.99 |
© 2026 All Rights Reserved.