
/ 6.7"
Realme has announced its latest 13 Pro smartphone. This device was announced in 2024, July 30, and the release date of the device is 2024, August 06. Dimensions is 161.3 x 73.9 x 8.2 or 8.4 mm with 183.5 g or 188 g (6.49 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by). The smartphone comes with several colors like Monet Gold, Emerald Green, Monet Purple.
DisplayRealme 13 Pro comes with 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.6% screen-to-body ratio) with AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) and resolution of the device is 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 512GB you can increase your device memory using Micro SD card No, and 12GB RAM.
PriceRealme 13 Pro smartphone has a listing price starting from $300
The latest device is powered by Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) which runs on Android 14, Realme UI 5.0 OS. The device has powerful CPU like Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), with GPU Adreno 710 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS, while the secondary camera is 32 MP, f/2.5, 22mm (wide) for selfie pictures. The 13 Pro camera features are LED flash, HDR, panorama and video quality of the phone is 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
ConnectivityThe Realme 13 Pro has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band with 5.2, A2DP, LE and GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS for best navigation. 13 Pro comes with USB Type-C 2.0 USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass.
BatteryThe 13 Pro is equipped with the biggest 5200 mAh, non-removable.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 or 8.4 mm |
| Thicknesss | 8.4 mm |
| Weight | 183.5 g or 188 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Monet Gold, Emerald Green, Monet Purple |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Screen Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Software | |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Launch | |
| Announced | 2024, July 30 |
| Release date | 2024, August 06 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | NO |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Specs | 512GB Memory, 12GB RAM |
| Camera | |
| Back | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS |
| Popular Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Quality | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide). |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE including GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS for best nevigation and USB Type-C 2.0 for communication |
| Radio | No |
| 3.5mm jack | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Battery | 5200 mAh, non-removable |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Price | Approximately $300 |
© 2026 All Rights Reserved.