
/ 5.0"
KXD has announced its latest S6 smartphone. This device was announced in 14 June 2017, and the release date of the device is 16 June 2017. Dimensions is 144.7 x 72.4 x 9.5 mm with 164 g (4.02 oz) weight, the latest device consists on Dual SIM. The smartphone comes with several colors like Black, Gold and Light Purple.
DisplayKXD S6 comes with 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) with IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors and resolution of the device is 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density).
MemoryThe built-in memory is 8GB you can increase your device memory using Micro SD card microSD, up to 64 GB, and 1GB RAM.
PriceKXD S6 smartphone has a listing price starting from $79.99
The latest device is powered by Mediatek MT6737 which runs on Android 7.0 (Nougat) OS. The device has powerful CPU like Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53, with GPU MALI-T720MP3 is also awesome for navigation.
CameraThe primary camera of the device is Dual 13 Megapixels + 8 Megapixels Autofocus, LED flash, while the secondary camera is 8 Megapixels f/2.0 30fps for selfie pictures. The S6 camera features are LED dual-tone flash, HDR and video quality of the phone is 1080p@30fps
ConnectivityThe KXD S6 has Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot with 4.2, A2DP, LE and A-GPS for best navigation. S6 comes with microUSB 2.0, USB USB to connect your device with PC, and it has several sensors such as Fingerprint sensor (front-mounted), Accelerometer, proximity.
BatteryThe S6 is equipped with the biggest Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery.
| Structure | |
|---|---|
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions | 144.7 x 72.4 x 9.5 mm |
| Thicknesss | 9.5 mm |
| Weight | 164 g (4.02 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Colors | Black, Gold and Light Purple |
| Models | |
| Display | |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Software | |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | MALI-T720MP3 |
| Launch | |
| Announced | 14 June 2017 |
| Release date | 16 June 2017 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps /LTE Cat4 150 |
| GPRS | yes available |
| EDGE | yes available |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Specs | 8GB Memory, 1GB RAM |
| Camera | |
| Back | Dual 13 Megapixels + 8 Megapixels Autofocus, LED flash |
| Popular Features | LED dual-tone flash, HDR |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Front | 8 Megapixels f/2.0 30fps. |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE including A-GPS for best nevigation and microUSB 2.0, USB for communication |
| Radio | FM radio |
| 3.5mm jack | yes available |
| Sensors | Fingerprint sensor (front-mounted), Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| MISC | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Price | Approximately $79.99 |
© 2026 All Rights Reserved.